воскресенье, 6 апреля 2008 г.

Children's rights .

Тема урока:"Права детей"
Класс: 10
Учебник: "Английский язык"
Автор: Кузовлев В.П.
Предмет: английский язык.
Учитель: Ивачева А.А.
Тип урока: комбинированный
Первый урок по новой теме.
Цели урока: способствовать формированию компетенций :информационная (первичная обработка информации )-1 уровень, 2 уровень.
учебный аспект- формирование лексических навыков говорения;
познавательный аспект- знакомство с Конвенцией ООН по правам детей и основными правами , провозглашёнными в данной Конвенции;
развивающий аспект- развитие способностей к логическому изложению;
воспитательный аспект- формирование у учащихся сознательного отношения к своим правам;
Речевой материал:
рецептивный:demonstration, harm.
продуктивный:protection,poverty,convention,explotation,development,right.
Оборудование урока:
Конвенция ООН по правам ребёнка на русском языке;
Конвенция ООН по правам ребёнка на английском языке или отдельные её статьи;
компьютер.


Ход урока
1.Introduction.(Организационный момент).
Teacher:Hello, my dear friends! Glad to see you! How are you? Who is absent today?
All are present. It's very good! We shall start our lesson

2.Warm -up activities. (Речевая зарядка)

Teacher:Today we are going to talk about children's rights. To protect children's rights the United Nations had worked out an international agrement called the United Nations Convention on the Righs of the Child. Every one has rights, including you. (Учитель сообщает ,что каждый ребёнок имеет права , которые ему гарантирует Конвенция, и сегодня на уроке учащиеся смогут с ними познакомиться) .
.
Do you know these rights? What rights do you have?Let’s fill the word web.(Учащимся предлагается заполнить «паутинку» c правами,которые они знают).


.


Teacher: You should read the articles of the Convention in Russian.(учащимся рекомендовано пользоваться Конвенцией , опубликованной на русском языке).

P1: We have the right to education.
P2: We have the right to life.
P3: We have the right to privacy.
P4: We have the right to information.
P5: We have the right to leisure
and etc.

3.Reading.
Teacher: Thank you. You are great. Now open your book on p. 105 Ex.2.and take the Convention in Russian.

Стимул.
Teacher:You see the articles from the Convention of the Rights of the Child. Read them one by one.
Be ready to answer my question.(Учащиеся должны ответить на вопрос после прочтения текста).

Задачная формулировка.
Teacher: Look through once more these articles. Which rights didn’t expect to find in the Convention. (Какие статьи о правах учащиеся не ожидали увидеть).


Источник информации.
Teacher: Answer my question using these articles of the Convention. (Учащиеся при ответе пользуются статьями Конвенции на английском и на русском языке).

P1: As for me I didn’t expect to find the right to name.
P2: I expect to find the right to name because it is very important. But I didn’t expect to find the right to leisure.
P3: And I didn’t expect to find the right to nationality
And etc.


Инструмент проверки.
Модельный ответ.
(I didn't expect to find the right to name\to privacy\to leasure\).

На данном этапе развивается информационная компетентность (аспект- первичная обработка информации,уровень 1).Учащиеся систематизируют извлечённую информацию в рамках простой заданной структуры.

4.Speaking.
Teacher: The United Nations organization is an international organization to which nearly all countries in the world belong. Russia joined the UN Convention in 1989.
So, Russian children have the rights too. Prove this statement using the information from newspapers, magazines and TV. Open Activity Book on p. 47 ex.2. Use these structures.
P1: The Convention says that…It means that Russian children … In fact…
P2: I agree…
P3: I disagree…

5. Phonetic activities.
Teacher: And now look at the blackboard ,read the following words after me , then translate them. These words help you to explain the meaning of the articles.

childhood explotation
adult life interfere with education
disability medical care
leisure a citizen
abilities family background

6.Listening

Стимул
Teacher: You should listen to the Guide the UN Convention and match the explanation of children’s rights with the articles of the Convention.(Необходимо внимательно слушать текст , после чего предстоит работа по соотношению отатей Конвенции и их описаний).


Задачная формулировка
Teacher: You see the list with the names of rights .Listen to me and write down these rights opposite the number.(Необходимо указать номер, который соответствует определённому праву).
Источник информации
Teacher: Listen to me very attentively, my dear boys and girls. (Речь учителя по теме «Права ребёнка».)1.Аll children must get a name when they are born. 2. All children should have the rights whatever their race. 3. Every child should have the chance to rest. 4. Nobody can open children’s letters. 5. Children can get information. 6. Every child can go to school.

a.the right to leisure


b.the right to privacy

c.the right to information


d.the right to name


e.the right to education

f. to right to non- discrimination


1.
2.
3.
4.
5.
6.
Инструмент проверки
Ключ.
1. d
2. f
3. a
4. b
5. c
6. e


Teacher: Please, give me your lists.
На данном этапе развивается информационная компетенция (аспект- первичная обработка информации ,2 уровень).Учащиеся систематизируют извлечённую информацию в рамках сложной заданной структуры). Используется ЦОР –опросный лист(указаны права детей).


6. The conclusion.
Today we spoke about children’s rights. On the next lesson we shall continue to discuss this problem. Our home task is Ex.3(2) p.107. Which of these opinions do you agree or disagree with? Why? Your marks for lesson. Our lesson is over. Good-bye.